95 години читалищна дейност и 130 години от основаването на с. Асеново, 100 години
90 години с грижа за културата и традицията в общността
Тази година поводите за чествания освен 90 годишнината на читалището са и 125 години от заселването селото, 405 години от рождението на великия българин и радетел за свобода от 17-то столетие Петър Парчевич – патрон на нашето читалище и на тях са посветени дейностите ни, а кулминация ще бъде на 12 август с провеждането на Седмото издание на международния кулинарно - фолклорен фестивал „Банатски вкусотии - традициите на моето село”. Очакваме много гости от страната и чужбина, представители на клубовете ЮНЕСКО, Ангел Ангелов от Кулинарен историк гр. Копривщица с „Юнашкия тиган”, за да приготвим вкусно банатско ястие и да нахраним всички участници и гости на фестивала.
Но днес да започнем от далечната пролет на 1927 година когато будни учители и родолюбиви асеновчани заедно с учителя Петър Проданов основават нашето читалище.
Приютявано в различни стари сгради и къщи, от 1974 г читалището разполага с голяма, просторна и красива сграда. Театрални , музикални, танцови , певчески и фолклорни състави творят и развиват богата и разнообразна културно просветна дейност.
В читалището са работили :Петър Проданов, Йордан Генов, Георги Иванов Бунев даскала, Цонко Антонов Венцев, Марийка Славчева, Юлка Дянкова - Пчелинска, Неда Антонова-Себин, Христина Милкова, Александър Нейков, Варка Василева, Маруся Романова, Марийка Димитрова, Йорданка Велчева и Юлия Русинова и към момента Мария Иванова и Миглена Събчева.
През годините на сцената оживяват различни театрални герои от пиесите: “Обесването на В.Левски”, “Блудния син”, “Приютът на св.Магдалена”, “Майстори”, “Вражалец”, “Когато гръм удари”, “Боряна”, “Една майка”, “Тревога”, “Женско царство” и много други, многобройни са концертите и участията в различни празници и чествания на кръжок по художествено слово, на певческа група за народни песни, на група за шлагерни песни и в последствие група за банатски автентични песни и танцов състав за банатски танци.
Библиотеката разполата с богат книжен фонд, с над 9 000 тома, но за съжаление с все по малко читатели и потребители. Всяко лято търсим децата и им създаваме възможност за развлечение в читалището, в библотеката, а от тази година и на новата площадка зад читалището с изнесени четения и спортни състезания.
И независимо от времето и технологиите хората от селото продължават да търсят книгата, като приятел и да търсим съдействието на Заемна служба от Регионална библиотека Смирненски плевен, за удовлетворяване на техните читателски търсения. Благодарим на всички читатели, които остават верни на словото и книгата.
От 1985 година започва дейността си Ансамбъл за Банатски автентичен фолклор. От тогава до сега имаме стотици изяви в страната и в чужбина. През 1998 по повод 100 годишнината на училището бе сформиран детски танцов състав под ръководството на Юлия Себина - участията, изявите, грамотите и наградите се увеличават многократно заради детското присъствие във фолклора . Вече години наред детския танцов състав представя селото, читалището и общината в страната на различни събития и фестивали и винаги с отличия и награди.
По повод 100 годишнината от основаването на селото през 1992 г преиздадохме Историята на отец Изидор Делин, допълнена с негови биографични данни и това бе първата ни книга издадена благодарение на спомоществуватели и приятели на читалището и селото. И от тогава всяка година през месец август правим нашия си празник - на селото с помощта на Общината, Кметството и ръководството на ЗКПУ “Асеново”, а от 2011 година събитието се превърна в международен кулинарно – фолклорен фестивал на традиционните храни и занаяти и фолклорни изяви. Под жарките лъчи на августовското слънце се изявяват стотици самодейци и много гости, като читалищата от общината участват със свои традиционни ястия и автентични носии.
През последните годините читалището работи по много програми и успешно ги реализира. Ето някои от по – големите:
През 2001г. издава сборник на банатският фолклор „Словесното фолклорно богатство на банатските българи от село Асеново”чрез МК и „Национален фонд култура”.
През 2003г. създава център за обучение и услуги на населението с помощта на Обединени Холандски Фондации за Централна и Източна Европа.
От 2005 до 2007г. работи по проект „Читалищата – информационни посредници в селските райони”, реализиран по проект „Съвременни читалища”.
Общината и ръководството на читалището, ЗКПУ „Асеново” и много наши приятели и съмишленици правят много за участието ни в събори и фестивали, осигуряват средства за осъществяването на изявите ни. А ние се представяме достойно. Единствено ние като представители на Плевенска област участвахме и в заключителния гала - концерт закриване на събори в Копривщица и Рожен през 2000 година,като заслуга за това има отец Анджело Джорджета и други наши съмишленици, които ни подкрепиха.
Участвахме и в Десетия юбилеен събор на Балкан фолк Велико Търново – представихме обичай “Прощаване с моминството” и Певческата група участва с автентични песни. Спечелихме пет отличия и специалната награда за откритие на събора.
През 2006 г. камерен състав участва в Столична библиотека – София зала “Надежда” при представянето на книгата на нашия сънародник от Винга Антон Лебанов.
Пяхме и веселихме през годините хората в Ореш, Г.Оряховица, В.Търново, Гулянци, Плевен, Белене, Никопол, Асеново, Каварна, Приморско, Царево, Телиш, Никопол, Новачене, Смолян, Дебово, Долни Вадин, Ясен, Чипровци и други.
През 2009 година читалището с подкрепата на общината в лицето на д-р Валери Желязков участва и спечели сертификат за гражданска инициатива „За да не потънат в забрава” по проект на АГОРА и от там тръгнаха проекти и инициативи, които все повече и повече ни вдъхновяваха и се стигаше до нови инициативи и тяхното решаване.
От 2010-2011г. работим по програма „Живо наследство” на Фондация „Работилница за Граждански Инициативи”, финансово подкрепена от Фондация „Америка за България” като издадохме книгите „Празнична трапеза от банатски ястия в село Асеново”с DVD към нея и „Банатска сватба в село Асеново”. Като по неписана традиция представянето на всички наши книги беше в галерия „Дарение Светлин Русев” в град Плевен.
С подкрепата на платформа АГОРА, общината и кметството успешно проведохме първия кулинарно фолклорен фестивал „Банатски вкусотии-традициите на моето село”.
През 2012 година - отново спечелихме проект към фондацията и закупихме озвучителната уредба за провеждане на Второто издание на фестивала и други мероприятия от този род както и днешното.
Представихме и брошурата „Занаятите на дедите ни – нека да ги помним”, която местните деца и младежи подготвиха благодарение на наградата на Камелия Ангелова за най- добра фотография в конкурсът „Моето живо наследство” В инициативата се включиха 26 участника.
Спечелихме отново грамота за номинация на инициатива на годината организирана от Платформа АГОРА и сертификат връчен на фестивала през месец август 2012 г.
През 2013 успешното участие на детския танцов състав ни отведе на различни фестивали в Априлци, в Обзор, в Чипровци, в Кнежа, където доброто представяне водеше след себе си нови покани и нови участия.
Успешно подготвихме и издадохме първата книга „Банатски вкусотии и ястия от другаде…” къде включихме повече от 200 рецепти на храни участвали в досегашните издания на фестивала. Специалното посещение на Мария Иванова в Стар Бешенов – Румъния и срещата с депутата Никола Миркович - представител на българското малцинство в румънския парламент през лятото на 2013 г, направи възможно безвъзмездното издаване на книгата на нашия съгражданин Йозо Михайлов Йосифов „Едно начало” свързана с историята и миналото на банатската общност от село Асеново, която бе предоставена на специално тържество на 1ви ноември 2013 г по повод денят на Народните будителите сред гости от Румънския Банат и наши съграждани от близо и далеч. През 2014 година продължихме с издателската дейност и подготвихме петата си книжка, която този път съдържаше 50 рецепти, които по – късно бяха представени на четвъртото издание на фестивала.
През 2015 година проведохме петото издание на фестивала, първо издание на „Преоткрий Асеново”, първи приятелски волейболен турнир съвместно със селата Санадиново и Въбел. Малък селски театър пред читалището – съвместна инициатива с читалището в с. Санадиново, с която върнахме театралната дейност. В продължение на над месец текоха подготовките на театралното представление „Процесът” по мотиви от „Червената шапчица” на Братя Грим. Децата перфектно си изпълняваха ролите и много успешно осъществихме две представления на 9 май сутринта в село Асеново и вечерта в село Санадиново. Взехме сребърната купа на кмета и признанието на всички по време на участието си в Национален фестивал „От Дунав до Балкана” в гр. Борово. И затова преди няколко дни получихме специалната покана на организаторите, където канят най добрите и наградени през последните години колективи да участват за нова инициатива „Най- добрите от най- добрите”, където ще се състезава само наградените 24 читалищтни колективи, каквото е и нашето читалище за 2015 год.
Ние бяхме и единственото читалище, което представи община Никопол на националният събор в гр. Копривщица през 2015 годна, макар и с камерен състав- донесохме 4 отличия на Министерство на културата и Грамота за цялостно участие в съборите до сега.
Участвахме и на фестивала на „Чушката и домата, традиционните храни и занаяти” в с. Куртово Конаре с демонстрации на живо и с готови храни от нашата кухня.
Отново бяхме гости на фестивала „Златна царевица” в гр. Кнежа, където също правихме демонстрации на живо. На 13 ноември приключи една кампания, която започнахме от юли месец, а именно участието на Мария Иванова в конкурса „Пазител на традициите” 2015 като резултат тя бе избрана за победител като изборът на публиката в категория „Готварство и кулинария – големи”. В края на годината в зала „Универсиада” в София, по покана на Иван Звездев и заедно с него се включихме в инициативата „Непознатата българска кухня”, където банатските ястия намериха поле за изява и бяха високо оценени и издадена специална брошура с рецепти.
В същият ден гостувахме и на Академия „Кулинарен историк”, където другият готвач – пазител на традициите съхранява българското и с който си обещахме приятелско сътрудничество и то не закъсня през 2016 година „Големия юнашки тиган на България” приготви най- вкусния „Боб с пушено месо” по банатска рецепта.
През 2016 година успешното участие в различни инициативи на местно, общинско и национално ниво, както и участието ни в събитята в Румъния и Сърбия, представяха както песенното богатство на автентичния банатски фолклор, така също и на банатската кухня. Участието ни с банатски кулинарни изкушения в националната въстановка на Априлското въстание в Копривщица на 1и 2 май и ни заведе до Южен парк в София за участие в благотворителната инициатива на Ангел Ангелов в подкрепа на онко болните деца, като събраните средства им бяха предоставени.
Благодарение на програма Глобални бибилиотеки България и оптичният интернет достигаме по - добре и по- бързо до приятелите ни онлайн, като публикуваме цели видеа с участията ни и се включваме активно в стратегията по дигитализиране и разпространение на културното наследство чрез: * фейсбук профил и страница имаме 2843 приятеля и последователи, които в голямата си част живо се интересуват от дейността ни. уеб страницата ни е разработена и съдържа най - важната информация за селото, читалището, фестивала ни и библиотеката. От миналата година имаме разработена секция "Дигитално краеведско рафтче", където всеки може да прочете или изтегли безплатно всички книги, които сме написали и издали. * Създадохме и канал в сайта за видео споделяне youtube, където публикуваме много от филмите, които сме заснели. Всеки вече може свободно да ги гледа - до сега канала ни има 1748 показвания. Публикувани са 100 годишнината на селото, на училището, филмите попрограма "Живо наследство", целите издания на фестивала ни от шестте години, заснети от Емо Шумов и тук е мястото да изразим и пред вас специални благодарности за съпричастното му отношение към нас и нашата дейност.
Благодарим на всички приятели и спомуществуватели, които през годините ни подкрепяха, надяваме се това да правят и за напред, за да можем да развиваме нашите дейности в подкрепа на местната общонст и за запазване и съхраняване на традициите и обичаите, на културните ценности в нашия динамичен свят.
Начало на Читалищна дейност 1927 година
Приютявано във различни стари сгради и къщи, от 1974 г. читалището разполага с голяма, просторна и красива сграда. Театрални, музикални, танцови, певчески и фолклорни състави творят и развиват богата и разнообразна културно - просветна дейност.
Сякаш традиция остана за председатели на читалището да бъдат избирани учители това са: Петър Проданов и Йордан Генов, които завинаги свързват имената си с живота на селото - Илия Карабенчов, Никола Мартинов, Георги Бунев, Петър Делин, Райна Делин, Мария Николова, Иван Тончев, Цеца Кучева, Евтим Иванов, Иванка Рашкова, Лидия Белчева и Юлия Себина – председател от 1995 г.
Днес Народно читалище "Петър Парчевич" е неправителствена организация с нестопанска цел, която работи за своята общност в сферата на културата и развлеченията. То служи за запазване, пресъздаване и съхраняване на фолклорното богатство, за разнообразяване читателските интереси, провеждане на празници и фестивали
Проекти и събития
Фестивал "Банатски вкусотии - традициите на моето село
Платформа АГОРА стартира от месец октомври 2010 г. втория етап на проект "Активни граждански общности чрез читалищата в България", подкрепен от Фондация Америка за България . Вторият етап е с продължителност 30 месеца и е на стойност 456 000 лв.
Целта на проекта е да утвърди, разшири и популяризира модела на участие на общността в решаването на местни проблеми и подкрепа на обществени каузи през читалищата и да повлияе обществената среда за засилване на гражданската роля на читалищата.
"БАНАТСКА СВАТБА В СЕЛО АСЕНОВО"
Народно читалище "Петър Парчевич1927" реализира нов проект!!!
Благодарение на помощта на Фондация "Работилница за граждански инициативи" по програма "Живо наследство" с финансовата подкрепа на Фондация "Америка за България", читалището работи върху продължаващата инициатива за запазване и съхраняване на културното наследство на банатската общност от с. Асеново, а именно заснемането на възстановка на традиционна банатска сватба.
Книгата "Празнична трапеза от банатски ястия в село Асеново"
Ние знаем, че от нас зависи дали традиционните храни на банатската общност ще продължават да се приготвят и да се търсят. И нашата зул е да предадем чрез книгата и диска живата традиция.
Нека написаното от нас бъде предавано чрез всички вас на следващите поколения, за да е жива традицията, за да я има и след нас.
Словесното фолклорно богатство на банатските българи от с. Асеново
Живо наследство - изложби и базари
Етнографска изложба "Кът от нашето минало"
Първите изяви в това направление започнаха много отдавна в далечната 1985 година при подгтотовката за участие в Копривщенския събор през 1986г.
Те ни донесаха 36 златни медала,16 грамоти и много впечатления на участниците.
Незабравими мигове в красивите поляни на "Воеводенец" местността на Копривщенския събор, който за нас стана традиция и начин да покажем кои сме и как сме се запазили.
През всички години след това организирахме и провеждахме редица участия, които продължават и днес.
Така научихме нашите деца на традициите и обичаите на банатските българи.
Успяхме да привлечем деца и млади семейства от общината за участие в различни празници и обичаи, отворихме се към нови инициативи, участие в различни проекти и програми, които все повече и повече ни дават възможност за публичност и обществена значимост и по този начин спазваме нашите основни цели, записани в устава:
Иновативност в дейността на читалището за запазване, съхраняване и пресъздаване българския фолклор и запазване неговите основни функции средище за култура и развлечения
Живо наследство - това е нарицателно за нашата дейност. От години читалището се бори да запази живо, онова културно богатство, което ни отличава и ни прави горди от произхода ни. Читалище Петър Парчевич винаги се е старало да запази живи онези искрици и въгленчета, които са парели в душите на изселниците през дългото странстване в чужбина. И днес то продължава да реализира проекти и да създава възможности за представяне и съхранение на бита и културата, които са пазели дедите ни и които ще пазим упорито и ние.
Създадената етнографска сбирка, която по съвършено прост начин показва бита на банатските българи и предметите, с които са си служили, се поддържа и продължава да се развива и да напомня за дни, които макар и отминали не са загубени.
Групата за автентични танци и изворен фолклор също продължава да танцува танците, които са се танцували тогава, и които носят частици от един толкова различен свят. Въпреки, че в селото не са само банатски българи наравно се танцува както "Лесата", така и "Дунавското хоро", както "Глорията" така и "Елениното" и "Правото хоро". В групата участие взимат деца и баби и всички заедно представят малкото ни селце на големите сцени.